Tsotsi - Athol Fugard
tisdag, 10 april 2007 av Tobias
En ligist som ser ljuset. Tsotsi och hans gäng är några av de många brutala ligister som härjar i kåkstäderna i 50-talets Sydafrika. De rånmördar dagligen och favoritmetoden är en vässad cykelhjulseker som sticks in i ryggen och vidare in i hjärtat, med ofelbar precision.
En kväll efter ett bråk med resten av hans gäng väntar Tsotsi i skuggorna i en dunge, väntar på ett offer. En kvinna kommer gående med en skokartong och när Tsotsi stiger fram ur skuggorna för att ta hennes liv och ägodelar hörs barnaskrik samtidigt som kvinnan räcker fram skokartongen till Tsotsi.
Så varför hade han tagit ungen? - för nu var det rätt tillfälle och rätt plats för den frågan. Det logiska hade varit att döda den, ändå hade han räddat den. Varför? Hade den valts ut för att dö en speciell sorts död?
Spädbarnet lockar fram minnen hos Tsotsi som han hade förträngt, barndomen på soptippen och före det mammans bortförande av polisen. Tsotsi tar hand om ungen bäst han kan och minns mer och mer av sitt obehagliga förflutna.
Boken är bra ungefär tills halva är läst, då jag börjar bli less på Tsotsis minnen och den sentimentalitet som genomlusar hela boken. Filmen är betydligt bättre.


Ja! jag har faktiskt läs boken och tycker att filmen är mycket mycket bättre än boken! Man tröttnar efter att ha läst typ halva boken så jag rekomenderar att se på filmen istället=)//Madde