Att skriva börjar här. Version 2.0 - Maria Küchen
fredag, 11 april 2008 av Marika
Vem har inte någon gång drömt om att skriva en bok? Nästan alla som själva uppskattar att läsa, har väl någon gång funderat på att skriva själva. Antingen för att man läst något så bra att författandet verkat enkelt, eller något så dåligt att det känts som om man garanterat hade kunnat göra det bättre själv. För de flesta blir det inte av. Det saknas tid. Det saknas ork. Eller så är det tekniken som fattas. Hur gör man egentligen?
Det finns något väldigt uppmuntrande över böcker som handlar om att skriva. I de här handböckerna ifrågasätts aldrig talangen och varför skulle de göra det? De allra flesta blivande författare har nog fullt upp av tvivel ändå. Här kommer man istället med hjälpsamma tips och råd om hur man bearbetar sin historia.
Den här boken är inget undantag. Vad som däremot skiljer den här boken från vissa andra är att den innehåller allt från lyrik till dramatik och alltså inte bara tar upp noveller och romaner. Här skrivs till och med om bloggar. Här finns lästips och intervjuer med författare, journalister, serieskapare och förläggare. Och här finns övningar som sätter fart på fantasin. Som till exempel övningen att låtsas att nästa samtal med en vän är en intervju, utan att berätta det för vännen. Glöm allt du vet tidigare om din vän och lyssna utan fördomar. Exakt vad säger din kompis? Vilka ord använder hon eller han? Ställ följdfrågor som om du skulle skriva om det och att det är viktigt att få det helt och hållet rätt.
Det här är en rolig och lättläst bok som är enkel att ta till sig. Men att bokens innehåll är brett är också dess svaghet. Det blir inte många sidor om varje sorts skrivande. Men det kompenseras till viss del av de många lästipsen som avslutar varje kapitel. Det är enkelt att hitta vidare och fortsätta läsa om man blir nyfiken. Själv har jag inte tid att skriva mer nu. Jag har övningar att göra!


Intressant, denna ska jag ta och köpa. Alltid bra att nära sina författardrömmar.
[...] Bokbloggen tipsar om en bok som tipsar om hur man skriver böcker, så att utbudet för oss som är beroende aldrig ska ta slut. [...]
Utbudet ta slut..? Hemska, hemska tanke! Köp genast och läs och skriv sedan massor av nya böcker. Basta!