Ormstenens gåta - Jason Goodwin
söndag, 13 april 2008 av Henrik
Yashim är eunucken som också löser mordgåtor i Istanbul. Boken är den andra om Yashim och utspelar sig i början av 1800-talet, vilket medför att deckaren har mycket historia över sig. Att fallet rör en fransk arkeolog, Maximilien Lefèvre, bidrar naturligtvis till de historiska referenserna. Hans kropp hittas brutalt stympad utanför den franska ambassaden i samma veva som flera andra män med kopplingar till honom mördas. Det visar sig finnas flera som har skulder och fordringar till Lefèvre. Eftersom han är en känd skattletare och vill få tag på gamla bysantiska föremål är han inte heller helt väl sedd av alla. Den som sist ser Lefèvre är besvärande nog Yashim, som följer honom till en kajk på väg till ett skepp som ska lämna Istanbul.
Under tiden skulle alla snart frestas att tro att Yashim hade mördat honom. Det spelade ingen roll om de trodde det eller ej: det skulle räcka med att lufta möjligheten. Förtal spreds bara om de svaga: ingen slungade anklagelser mot människor vars makt var säker. Att utsättas för misstankar visade på bristande tur för Yashims del, och ingen i Istanbul tyckte om en man med otur.
Några ingredienser är centrala i Goodwins roman: Siffran tre som i Istanbuls namn, stadens kosmopolitiska karaktär som bro mellan Europa-Asien, väst och öst eller kristendom-islam, helgedomen Aya Sofia och vatten.
Yashim visste att Istanbul fick sitt vatten från skogen men han hade bara en vag uppfattning om hur vattnet nådde kranen på hans gård. De albanska vattumännen, bärare av traditioner från det romerska imperiet, vars akvedukter de kopierade och underhöll, utövade en konst så livsviktig och gåtfull att dess hemligheter fördes vidare från far till son.
Förutom att det är en intressant skildring av livet i Istanbul och dess historia så är Ormstenens gåta också en mycket spännande deckare. Även om många klassiska deckarmoment ingår är den originell och väl värd att läsa för deckarläsare som vill ha lite variation.
Liknande recensioner:
Berlin: Stad av Sten - Jason Lutes

