Lärarinnan i Villette - Ingrid Hedström
lördag, 30 maj 2009 av Sara
En helt vanlig lärarinna blir påkörd mitt på dagen i den mindre staden Villette. Ett ställe där alla känner alla. Vem vill skada lärarinnan som alltid har varit populär och alltid hjälpt sina elever och ungdomar i staden?
Ju mer undersökningsdomaren Martine Poirot gräver i fallet så upptäcks det ett flertal hemligheter, visste lärarinnan om dessa? Försökte hon skydda några?
Samtidigt som Martine Poirot undersöker fallet så blir hennes man, professorn, kontaktad av ett par byggnadsarbetare. De har ett hittat ett en stor massgrav på sin arbetsplats som innehåller både vuxna och barn. Hur har denna massgrav kunnat vara hemligt i så pass många år?
Som alltid med deckare så är det en hel del frågor som behöver svar, så är det även med denna deckare. Men jag tycker att Ingrid Hedström skriver på ett bra sätt och man är ständigt intresserad och “vill veta mer”. Många deckare tycker jag kan vara rätt sega och mest bara ordbajseri i väntan på mördaren. Men här så hålls som sagt var intresset uppe hela tiden och man vill verkligen veta svaren på alla frågorna.
Det som kan upplevas jobbigt är att det är väldigt många namn och relationer att hålla reda på, men författaren har varit snäll och lämnat en förteckning över alla personer och relationer i början av boken så att man kan gå tillbaka och kolla om man glömmer bort något.
Mitt slutgiltiga betyg av denna bok är att den helt klart är värd att läsas och är perfekt att ta med till stranden nu i sommar.
Liknande recensioner:
Hundars rädsla och aggressioner - Ingrid Tapper

